Kdo je v mém životě na prvním místě? No přece JÁ…

Proč je důležité mít se rád a mít sebe na prvním místě?

Myslíte si, že budete horšími matkami, manželkami, kolegyněmi nebo snad dokonce i lidmi jako takovými, když to tak nebude? Myslíte si, že mít se na prvním místě by bylo sobecké? Když nebýt na prvním místě u sebe tak u koho?

Proč bychom se měli stavit na první místo? To platí hlavně pro nás ženy že 😊.

V dnešní uspěchané a stresující době se často zapomínáme starat o sebe samé. Máme tendenci věnovat veškerou svou energii ostatním lidem kolem nás, čímž se však mnohdy dostáváme na druhou kolej. Já dnes už vím, že je to velký problém, a u někoho dokonce pořádný průser. Ještě horší je, že přehlížíme to, že mít se rád a mít sebe na prvním místě je zcela klíčové pro naše zdraví, fyzickou, mentální a emocionální pohodu.

Zdraví je to nejcennější, co máme a ve spoustě ohledech jej můžeme ovlivnit sami. Abychom mohli být zdraví a pečovat o ostatní, měli bychom se zařadit na přední pozici. To zahrnuje uvědomit si svoje myšlení, jak žijeme, co můžeme udělat jinak, co můžeme změnit. Změna životního stylu znamená vystoupit z komfortní zóny. Na oplátku nám to ukáže situace, ve kterých se začínáme cítit dobře a naopak. Tím se přirozeně učíme poznat sami sebe a pomáhá nám to se rozhodnout do čeho vlastně vložit svou energii. Když nebudeme dávat pozor na sebe samé, můžeme se dostat do stavu vyhoření, což bude mít negativní dopad na naše fyzické i duševní zdraví, a hlavně pro naše okolí, pro které jsme chtěli být BEST OF.

Mít se rád je také důležité pro naši sebeúctu a sebevědomí. Když se učíme akceptovat a milovat sami sebe, získáváme vnitřní sílu a sebedůvěru. To nám pomáhá v různých životních situacích a zvyšuje naši schopnost se vyrovnávat s neštěstím a neúspěchem. Když uděláme chybu nebo selžeme, máme větší pravděpodobnost, že se z toho rychleji oklepeme a jdeme dál.

Mít sebe na prvním místě nám také umožňuje vybrat si, co je pro nás nejlepší. Když dáváme přednost svým potřebám a přání, můžeme se zaměřit na své cíle a sny a dosáhnout tak většího osobního růstu a životního štěstí. Nevymažte své vlastní sny jen kvůli očekáváním ostatních. Je čas přestat se obávat reakcí lidí kolem nás a plout proti proudu.

A co naše vztahy?

Když jsme spokojeni sami se sebou, jsme schopni nabídnout naši pohodu a energii právě našim nejbližším i okolí. Věřte, že pokud budete v pohodě Vy, budou v pohodě i lidé kolem Vás.

Dbejte na sebe, nebojte se postavit se na první místo. Nesledujte očekávání ostatních, ale žijte dle vlastních hodnot, dělejte, co Vás baví.

Jedna rada pro ženy:

Chcete být zdravé, štíhlé a cítit se dobře? Udělejte si na sebe každý den alespoň hodinu času. Rodina se kvůli tomu nerozpadne a manžel se z toho nezblázní 😉. 

Vystoupíte ze své komfortní zóny a tím může začít Vaše nová životní jízda.

Komfortní zóna je místo, ve kterém se cítíme pohodlně a bezpečně. Je to prostor, ve kterém nejsme vystaveni výzvám a rizikům, která by mohly ohrozit naše pohodlí a stabilitu. Nicméně, vyjít ze své komfortní zóny může být pro nás velmi prospěšné a přinést nám nejen rozvoj a osobnostní růst, ale také nové příležitosti a úspěchy.

Jedním z důvodů, proč bychom se neměli bát vyjít ze své komfortní zóny je možnost objevování nových věcí. Když se držíme v bezpečném prostoru, máme tendenci držet se toho, co už známe a co nám je pohodlné. Když však vykročíme do neznáma, otevíráme si dveře k novým zkušenostem, dobrodružstvím a novým vztahům. Možná objevíme novou vášeň, zájem nebo talent, který bychom jinak nikdy nepoznali.

Jen tím, že se ocitneme v nových situacích, se nutíme k tomu, abychom se naučili nové dovednosti a zlepšili se. A tím pádem se stáváme schopnějšími a samostatnějšími lidmi.

Navíc, vyjít ze své komfortní zóny nám pomáhá překonávat strach. Strach je přirozenou lidskou emocí a může nás ochraňovat před nebezpečím. Strach z neznáma nás drží ve svém zajetí a brání nám dosahovat věcí, které bychom si skutečně přáli. Když se odvážíme vystoupit ze své komfortní zóny, postupně si osvojujeme vyrovnávání se se strachem a získáváme větší odvahu a sebevědomí.

Vyjít ze své komfortní zóny nám dodává více energie, elánu a smysluplnosti, protože víme, že jsme se nebáli ŽÍT.

Za pokus to stojí

Ano, vystoupení z komfortní zóny může přinést i negativní zkušenosti. Pokud selžeme nebo se nám nedaří dosáhnout očekávaných výsledků, může to vést ke ztrátě sebevědomí a pocitu neúspěchu. V každém případě je důležité se nevzdávat a vnímat negativní zkušenosti jako další příležitost.

Zrovna nedávno jsme na toto téma mluvili s mým dobrým kamarádem. Dostal od své klientky otázku, PROČ BY VLASTNĚ MĚLA VYJÍT ZE SVÉ KOMFORTNÍ ZÓNY…?

Já říkám: „A proč sakra ne? Vždyť právě to, že uděláme něco jinak, nám ukáže novou cestu anebo zůstaneme stát. Nic víc a nic míň.

Ne nadarmo se říká, že změna je život. A já sakra vím, o čem mluvím.

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Anit

    ..krásný článek! Tak málo a přitom tak moc, děkuji za připomenutí❤️

  2. Honza

    nejtěžší na téhle filosofii je začít ji praktikovat. Ač se to zdá v podstatě jednoduché a ono to opravdu jednoduché ve své podstatě je, drtivá většina z nás narazí na dvě mnohdy nepřekonatelné překážky. Tou první je naše úzké a bližší okolí. Časem totiž, ono okolí když se více začneme soustředit na sebe samé, vytuší změnu, která mu zrovna nebude příjemná. Jednoduše proto, že logicky dojde k omezení poskytování komfortu z naší strany. Hold, když nám mamča přestane pravidelně dělat večeře a místo toho vaření začne věnovat čas sobě, není úplně snadné to přijmou bez tvrzení, že se chová sobecky, zbláznila se a začala na nás s prominutím sr.. Tyhle situace nastanou a je potřeba s nima počítat. Jet si svojí a hotovo. Nevyčítat si to a nepolevit. Tou druhou překážkou jsme my sami. Pokud se doopravdy a poctivě rozhodneme víc dávat sobě, musí to rozhodnutí být opravdu takové, abychom se mohli ve chvílích kdy nám bude vyčítáno o něj doopravdy opřít. Potom se nám nestane, že si na základě tlaku okolí začneme něco vyčítat. To je cesta zpět a věřte mi, že se nevrátíme tam kde jsme skončili, ale mnohem hlouběji, což sebou přinese další vnitřní a vnější nepříjemnosti. Já jsem časem pochopil, že pokud chci udělat změnu, nejde to udělat bez toho, aniž bych si všechny případnosti (především ty negativní)představil. A věřte mi, že vím o čem mluvím. Když to nevzdáme a budeme připravení změní se povrchní sobecké na hluboké sebe vědomé a v tom je sakra rozdíl. O to víc si budeme vážit sebe sami a to správné okolí, které stojí za to, to rychle dojde a bude za to rádo. přeju všem sílu

Napsat komentář